Zapobieganie
Z wypadkami zwykle jest tak, że nie ma ich do momentu aż się nie zdarzą. Wystarczy pomyśleć chwilę o tym co by było gdyby nie było żadnych wymogów i wymogów w zakresie bezpieczeństwa pracy. Sporo firm chętnie oszczędziło by nie szkoląc swoich podwładnych. A pracownik nie znający ryzyka wykonywanej pracy łatwiej popełni błąd - a więc łatwiej o wypadek.
Fakt, że nawet jeśli pracownicy są szkoleni to wypadki mogą się zdarzyć. Aczkolwiek szkolenie bhp zmniejsza prawdopodobieństwo takiego zdarzenia. A warto zainwestować w profesjonalistów z tej dziedziny bo jeśli zawinimy lub przyczynimy się do powstania wypadku to trzeba będzie wypłacić odszkodowania.
Właśnie przypomniała mi się motyw z filmu "Mechanik" gdzie jeden gościu próbuje naprawić maszynę, która nie jest wyłączona ani zabezpieczona a drugi przez nieuwagę naciska przycisk. Maszyna zaczyna działać i nie daje się wyłączyć w skutek czego nierozważny pracownik traci rękę. Co prawda później jest o dziwo wdzięczny koledze za "spowodowanie wypadku" bo otrzymuje znaczne odszkodowanie za, które może żyć dostatnio do końca życia. Aczkolwiek lepiej było tego wypadku uniknąć, czyż nie?
Od rozpoczęcia pracy
Informacje w zakresie obowiązków prawnych szkoleń bhp
Cel szkoleń bhp jest następujący utrwalenie wiadomości z zakresu bhp zdobytych podczas szkolenia wstępnego zapoznanie pracowników z obecnymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi
Szkolenia okresowe jak nakazuje ustawa powinny zostać przeprowadzone w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy na określonym stanowisku.
Szkolenie dla pracodawcy oraz szkolenie okresowe należy zakończyć egzaminem sprawdzającym wiedzę objętą programem szkolenia oraz umiejętności wykonywania lub organizowania pracy zgodnie z przepisami i zasadami bhp.
Przymus szkoleń okresowych wynikają z Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 października 2007 r. (Dz. U. 196 poz. 1420) zmieniającym rozporządzenie w sprawie szkolenia w dziedzinie bhp Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 27-07-2004 r. (Dz. U. Nr 180, poz. 1860).
Czy szkolenia bhp są obowiązkowe?
Przyjmując nowego pracownika musimy spełnić wiele wymogów przepisów. Jednym z wymagań jest szkolenie pracownika w zakresie bhp. Konieczność szkolenia bhp pracowników nakłada Kodeks Pracy.
Zatrudniając pracownika, który już wcześniej był zatrudniony w naszej firmie i jedynie ponownie go zatrudniamy, nie musimy przeprowadzać szkoleń bhp ponownie.
Założeniem szkoleń bhp jest poznanie przez pracownika zasad i przepisów pracy na stanowisku w naszej firmie. Poznanie zagrożeń i możliwych wypadków na jego stanowisku pracy. Oraz oczywiście poprawienie bezpieczeństwa i komfortu pracy.
Dobrą wiadomością dla pracodawców jest fakt, że mimo zmian podatkowych w roku 2011 szkolenia bhp pozostały zwolnione z vat.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz